75462-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NYA BRUNNSBERG, nybyggnation bostäder i Partneringsamverkan, Varbergs Bostads AB
Referensnummer: VBAB 2017:146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs Bostads AB ämnar att i öppen parteringsamverkan med upphandlad entreprenör projektera, planera och bygga ca 200 lägenheter, parkeringhus samt riva befintlig förskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 71300000 Ingenjörstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen