75469-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rumsfunktionsprogrammeringsverktyg
Referensnummer: 19/144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av ett verktyg för rumsfunktionsprogrammering där leverantören även ansvarar för drift av systemet inklusive nödvändiga uppdateringar, utbildning samt användarsupport under hela avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48321000 Programvara för datorstödd konstruktion (CAD), 48321100 System för datorstödd konstruktion (CAD), 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen