See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utvärderings- och utredningstjänster 2026
Beskrivning: Stockholms stad, genom deltagande nämnder och bolag, genomför en gemensam upphandling av utvärderings- och utredningstjänster. Upphandlingen omfattar utvärderings- och utredningstjänster samt omvärldsanalyser inom beställarens verksamhetsområden. Upphandlingen är gemensam för deltagande nämnder och bolag inom Stockholms stad (se bilaga). Upphandlingen är uppdelad i olika anbudsområden. Anbud kan lämnas avseende ett, flera eller alla av dessa anbudsområden. Separata tilldelningsbeslut fattas per anbudsområde. Ramavtal avses att tecknas med tre leverantörer per delområde, under förutsättning att tillräckligt många godkända anbud inkommer inom delområdet.
Intern identifierare: KS 2025/1070
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79720000 Utredning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A1. Tillväxt, näringsliv och sysselsättning
Beskrivning: Utvärderings- och utredningstjänster samt omvärldsanalyser inom beställarens verksamhetsområde A1. - Tillväxt, näringsliv och sysselsättning innefattar följande typer av uppdrag: Uppföljning och utvärdering av måluppfyllelse och effekter av: - planerade (ex ante) insatser/projekt/program - pågående (process) insatser/projekt/program - avslutade (ex post) insatser/projekt/program Utredningar och analyser, inklusive ekonomiska analyser rörande beställarens verksamhetsområden tillväxt, näringsliv och sysselsättning. Omvärldsanalyser, såsom till exempel: - samhällsekonomiska analyser - kartläggningar - internationella och nationella analyser och jämförelser - analyser av relevant forskning
Intern identifierare: A1. Tillväxt, näringsliv och sysselsättning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: A2- Stadsutveckling, infrastruktur och bostadsförsörjning
Beskrivning: Utvärderings- och utredningstjänster samt omvärldsanalyser inom beställarens verksamhetsområde A2 - Stadsutveckling, infrastruktur och bostadsförsörjning innefattar följande typer av uppdrag: Uppföljning och utvärdering av måluppfyllelse och effekter av: - planerade (ex ante) insatser/projekt/program - pågående (process) insatser/projekt/program - avslutade (ex post) insatser/projekt/program Utredningar och analyser, inklusive ekonomiska analyser rörande beställarens verksamhetsområden stadsutveckling, infrastruktur och bostadsförsörjning. Omvärldsanalyser, såsom till exempel: - samhällsekonomiska analyser - kartläggningar - internationella och nationella analyser och jämförelser - analyser av relevant forskning
Intern identifierare: A2- Stadsutveckling, infrastruktur och bostadsförsörjning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: A3-Klimat, miljö och energi
Beskrivning: Utvärderings- och utredningstjänster samt omvärldsanalyser inom beställarens verksamhetsområde A3 - Klimat, miljö och energi innefattar följande typer av uppdrag: Uppföljning och utvärdering av måluppfyllelse och effekter av: - planerade (ex ante) insatser/projekt/program - pågående (process) insatser/projekt/program - avslutade (ex post) insatser/projekt/program Utredningar och analyser, inklusive ekonomiska analyser rörande beställarens verksamhetsområden klimat, miljö och energi. Omvärldsanalyser, såsom till exempel: - samhällsekonomiska analyser - kartläggningar - internationella och nationella analyser och jämförelser - analyser av relevant forskning
Intern identifierare: A3-Klimat, miljö och energi
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: A4- Fastighet och lokal
Beskrivning: Utvärderings- och utredningstjänster samt omvärldsanalyser inom beställarens verksamhetsområde A4 - Fastighet och lokal innefattar följande typer av uppdrag: Uppföljning och utvärdering av måluppfyllelse och effekter av: - planerade (ex ante) insatser/projekt/program - analyser av relevant forskning - pågående (process) insatser/projekt/program - avslutade (ex post) insatser/projekt/program Utredningar och analyser, inklusive ekonomiska analyser, rörande beställarens verksamhetsområden fastighet och lokal. Omvärldsanalyser, såsom till exempel: - samhällsekonomiska analyser - kartläggningar - internationella och nationella analyser och jämförelser
Intern identifierare: A4- Fastighet och lokal
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: B- Välfärd, demokrati och kompetensförsörjning.
Beskrivning: Utvärderings- och utredningstjänster samt omvärldsanalyser inom beställarens verksamhetsområde B-Välfärd, demokrati och kompetensförsörjning innefattar följande typer av uppdrag: Uppföljning och utvärdering av måluppfyllelse och effekter av: - planerade (ex ante) insatser/projekt/program - pågående (process) insatser/projekt/program - avslutade (ex post) insatser/projekt/program Utredningar och analyser, inklusive ekonomiska analyser, rörande beställarens verksamhetsområden inom anbudsområde B. Omvärldsanalyser, såsom till exempel: - samhällsekonomiska analyser - kartläggningar - internationella och nationella analyser och jämförelser - analyser av relevant forskning
Intern identifierare: B- Välfärd, demokrati och kompetensförsörjning.