75493-2021 - KonkurrensutsättningSverige-LUND: Städning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industristäd och -sanering
Referensnummer: 21/00031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av två delar, industristäd respektive industrisanering vid Kraftringens anläggningar.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90911200 Städning av byggnader, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen