75503-2024 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Konsulttjänster inom digitalisering, it och informationssäkerhet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänster inom digitalisering, it och informationssäkerhet
BeskrivningUpphandlingen omfattar konsulttjänster inom allt från verksamhetsutveckling och förändringsledning inom området digitalisering och it till systemutveckling och systemförvaltning inom olika områden. Upphandlingen är indelad i fyra anbudsområden: 1. Verksamhetsutveckling, ledning och styrning omfattar bland annat förändringsledning, projektledning, effektstyrning, verksamhetsutveckling, enterprisearkitektur, informationsarkitektur, processkartläggningar, sourcing, förstudier, prototyping och kravställning. 2. Systemutveckling och livscykelhantering omfattar tjänster inom arkitektur, infrastruktur, systemutveckling och systemförvaltning. Utveckling av digitala tjänster, såsom webblösningar, e-tjänster, och applikationer är exempel på utvecklingsprojekt inom området. Vidare ingår förvaltningsledning och testledning i anbudsområdet. 3. Specialister inom Geodata och GIS omfattar konsulttjänster inom området geodata och Geografiska InformationsSystem (GIS). Utveckling av systemstöd, förstudier, analyser, kravställning, integrationer, förvaltning och avveckling. 4. Informationssäkerhet omfattar hela informationssäkerhetsområdet. Upphandlingen omfattar även informationssäkerhet med hela dess bredd från strategier och utveckling av ledningssystem, riskhantering och informationsklassificeringar till teknisk säkerhet relaterat till stadens nätverk och system men även i lösningar som ingår i exempelvis smart stad och därmed i samhällsbygget (trafiklösningar, bostadsområden m.m.), välfärdsteknologi och dataskyddsombud.
Intern identifierareSF 2022/59
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72210000 Programmering av programpaket, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72420000 Internetutvecklingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen omfattar konsulttjänster inom allt från verksamhetsutveckling och förändringsledning inom området digitalisering och it till systemutveckling och systemförvaltning inom olika områden. Upphandlingen är indelad i fyra anbudsområden: 1. Verksamhetsutveckling, ledning och styrning omfattar bland annat förändringsledning, projektledning, effektstyrning, verksamhetsutveckling, enterprisearkitektur, informationsarkitektur, processkartläggningar, sourcing, förstudier, prototyping och kravställning. 2. Utveckling och livscykelhantering av System och plattformar omfattar tjänster inom arkitektur, infrastruktur, systemutveckling och systemförvaltning. Utveckling av digitala tjänster, såsom webblösningar, e-tjänster, och applikationer är exempel på utvecklingsprojekt inom området. Vidare ingår förvaltningsledning och testledning i anbudsområdet. 3. Specialister inom Geodata och GIS omfattar konsulttjänster inom området geodata och Geografiska InformationsSystem (GIS). Utveckling av systemstöd, förstudier, analyser, kravställning, integrationer, förvaltning och avveckling. 4. Informationssäkerhet omfattar hela informationssäkerhetsområdet. Upphandlingen omfattar även informationssäkerhet med hela dess bredd från strategier och utveckling av ledningssystem, riskhantering och informationsklassificeringar till teknisk säkerhet relaterat till stadens nätverk och system men även i lösningar som ingår i exempelvis smart stad och därmed i samhällsbygget (trafiklösningar, bostadsområden m.m.), välfärdsteknologi och dataskyddsombud.
Intern identifierareKonsulttjänster inom digitalisering, it och informationssäkerhet