75544-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: SCADA eller motsvarande system
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling nytt Styrsystem för VA-drift
Referensnummer: ABV 2018/0438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42961200 SCADA eller motsvarande system
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintligt Cactus CSX SCADA-system på Borgs reningsverk och befintligt Cactus CSX SCADA-system på Slottshagens reningsverk ska bytas ut. Förfrågan gäller en funktionsleverans, inklusive material och engineering, installation, montage och drifttagning av två nya separata DCS-styrsystem, ett system för Borgs vattenverk med yttre stationer och ett system för Slottshagens reningsverk med yttre stationer.Efter projektet ska Beställaren ha en DCS lösning med s.k. tät integration och kommer därmed att lämna en SCADA orienterad styrsystemsdesign.
Verken och anläggningarna är i kontinuerlig drift året runt och driftsättningar inom entreprenaden kommer ske parallellt med rullande anläggningar varvid allt arbete kommer kräva samordning med beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Preliminär Tidplan
Genomförandet av fas 1 och 2 planeras ske fr.o.m. vecka 1935 t.o.m. vecka 2218.
Omfattning
Att i ett samverkansprojekt/partnering byta ut befintligt styrsystem på Nodras VA anläggningar.
Nodra har flera produktionsanläggningar som är belägna på olika geografiska platser i Norrköpings kommun.
Produktionsanläggningar för dricksvatten:
Borgs vattenverk (Huvudverk)
Antal Yttre stationer/verk 49 stycken
Totalt antal fysiska I/O: ca 6 700.
Approximerat totalt antal anslutna objekt (motor, ventil, givare) Borg inklusive yttre stationer (skattat till ~25% av totala I/O mängden): 1 750
Produktionsanläggningar för reningsverk:
Slottshagens reningsverk (Huvudverk)
Antal Yttre stationer 233 stycken
Totalt antal fysiska I/O: ca 14 200.
Approximerat totalt antal anslutna objekt (motor, ventil, givare) Slottshagen inklusive yttre stationer (skattat till ~25% av totala I/O mängden): 3750
Kommande styrsystemsbyte beräknas innefatta följande generella huvudmoment:
Byte av systemplattform (till DCS-system).
Byte av serversystem och serverhårdvara.
Byte av HMI.
Byte av operatörsstationer och engineeringsstationer.
Byte av processtationer, både på huvudverken och yttre stationer.
Delvis utbyte av I/O.
Delvis ombyggnad av kommunikation med yttre stationer.
Delvis ombyggnad av fibernätet på huvudverket Borgs vattenrening.
Utredning, riskanalys och dokumentering av IT-säkerheten kopplad till projektet samt implementering av åtgärder.
Upprättande av kommunikation mellan DCS-system och dokumentationshanteringssystem.
Revidering och komplettering av funktionsbeskrivningar.
Införande av Beställarens nya benämningsstandard i samband med att nya DCS-system implementeras.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Syfte och Mål
Syfte: Genomföra utbyte av nuvarande styrsystem på Borgs vattenverk med tillhörande understationer och på Slottshagens reningsverk med tillhörande understationer.
Mål: Implementera ett nytt DCS-styrsystem med tillhörande nödvändig hårdvara för VA-verksamheten inom Nodra som uppfyller gällande krav på säkerhet avseende sekretess, drift- och IT-säkerhet, förbättrar förutsättningar att utveckla beställarens verksamhet genom att vara användarvänligt och flexibelt med en bred kompetensbas i närområdet, höja anläggningens status för att minimera störningar i produktion, enkelt utbyggbart, kan integrera andra system och som bygger på standardiserad funktionsblock, strukturerad text och sekvensprogrammering enligt IEC 61131-3.