2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport och förbränning av avfall 2023
Beskrivning: Upphandlingen omfattar transport av avfall, hyra av containers samt slutligt omhändertagande av brännbart kommunalt avfall (restavfall) från hushåll och verksamheter, brännbart grovavfall från återvinningscentralen (ÅVC) samt verksamheter, insamlat i Strömstads kommun. Det brännbara hushålls- och grovavfall ska behandlas genom förbränning. Matavfallet ska behandlas biologiskt genom rötning och återvinning av energin i form av biogas.
Intern identifierare: TN 2023-0818
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000