2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av datakommunikationstjänster
Beskrivning: AB Östgötatrafiken (Östgötatrafiken) bjuder in intresserade leverantörer att ansöka om deltagande i upphandling av datakommunikationstjänster som ska säkerställa stabil, säker och flexibel kommunikation för verksamheten och fordon i trafik. Upphandlingen omfattar Internetanslutningar, mobil datakommunikation samt säkerhetstjänster i form av DDOS-skydd som tillsammans ska möjliggöra robust och säker dataöverföring mellan Östgötatrafikens verksamhetssystem, fordon och molnmiljö.
Intern identifierare: 2025/0568
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64210000 Telefon- och dataöverföring
Ytterligare klassificering (cpv): 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000