75596-2021 - ResultatSverige-SKELLEFTEÅ: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för projektering, projektledning och dokumentation av optofibernät
Referensnummer: UH/20/303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Konsulttjänster för projektering, projektledning och dokumentation av optofibernät, med diarienummer UH/20/303, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
Förfrågan avser konsulttjänster för projektering, projektledning och dokumentation av optofibernät för bredband i områdesnät (ON) och ortssammanbindande nät (OSN).
Avtal kan komma att tecknas med 1-2 leverantörer. Avrop kommer i första hand ske av leverantör med bästa utvärderingspoäng, leverantören på andra plats avropas vid resursbrist hos leverantör med bästa utvärderingspoäng.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.