75621-2018 - ÄndringSverige-Kiruna: Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiruna Vatten
Referensnummer: 2017:009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintligt vattenverk i Kiruna kommun kommer att kompletteras med en ny separat processbyggnad där ett nytt reningssteg bestående av kemisk fällning med lamell-sedimentering kommer att placeras. Entreprenaden omfattar även byten av nuvarande filterbottnar, mindre renoveringar av filter i befintlig anläggning. Upphandlingen genomförs som öppet förfarande, entreprenadform Generalentreprenad, AB 04, omfattning enligt AFB.22. Välkomna att delta!