2. Förfarande
Förfarande
Titel: Recipientkontroll i Rönne ås avrinningsområden
Beskrivning: Upphandlingen har avslutats och avtal tecknats med Ekologigruppen Ekoplan Aktiebolag.
Intern identifierare: 2023-00449
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71620000 Analystjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38500000 Apparater för kontroll och provning, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733100 Övervakning eller kontroll av föroreningar i ytvattnet, 90733700 Övervakning eller kontroll av föroreningar i grundvattnet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Samordnad recipientkontroll i Rönne ås avrinningsområden. Kontroll av vatten för att rapportera miljöarbete till staten samt följa upp kommunernas insatser gällande vattenvårdsåtgärder. Provtagning utförs i enlighet med fastställt kontrollprogram och metodik, genomförs månadsvis.
Intern identifierare: Recipientkontroll i Rönne ås avrinningsområden