2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad Stadshusen Mölndal med tillhörande arbeten
Beskrivning: Detta entreprenadkontrakt avser utveckling och genomförande av Stadshusprojekten i Mölndal, omfattande fastigheterna på Torggatan 1 och Göteborgsvägen 11–17 med tillhörande arbeten. Entreprenaden omfattar i huvudsak ombyggnad, renovering och verksamhetsanpassning av de båda byggnaderna. Fastigheten på Torggatan 1 omfattar cirka 7 505 m² BTA och det befintliga stadshuset på Göteborgsvägen 11–17 omfattar cirka 11 523 m² BTA.
Intern identifierare: KS 00308/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000