756433-2025 - Resultat
Sverige – Anläggning av luftledningar – RNM 145 kV ledning OL8 S1, S2 och S4
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRNM 145 kV ledning OL8 S1, S2 och S4
BeskrivningUtförandeentreprenad som avser: · Byggnation av en ny ca 56 km lång 145 kV kraftledning uppdelad på 3 delsträckor OL8S1 Kil-Karlstad, OL8S2 Karlstad-Väse och OL8S4 Väse-Kristinehamn i huvudsak i befintlig ledningsgata. · Rasering av nuvarande 145 kV ledningarna OL8S1 Kil-Karlstad och OL8S2 Karlstad-Väse-Kristinehamn 56 km. · Huvudsak trästolpsportal, där beställaren tillhandahåller trästolpar, men även komposit och stålstolpar ingår. · Linarea 910mm2 med OPGW motsvarande 241mm² Projektgenomförande i fält är planerat: Etapp 1 OL8S1, 2026 Etapp 2 OL8S2, 2027 Etapp 3 OL8S4, 2027–2028 FFU planeras publiceras för kvalificerade anbudsgivare i slutet av april.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232210 Anläggning av luftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109427:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster