756548-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Rivning av byggnader och schaktning – DIS - Entreprenader, samtliga branscher inom byggsektorn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS - Entreprenader, samtliga branscher inom byggsektorn
Beskrivning: Inbjudan till ansökan om kvalificering till Dynamiskt inköpssystem avseende entreprenader oavsett fackområde inom byggbranschen. Anbudsinbjudningar görs löpande och DIS:et är uppdelat i tre delområden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Byggentreprenader, samtliga branscher
Beskrivning: Inbjudan till ansökan om kvalificering till Dynamiskt inköpssystem avseende entreprenader oavsett fackområde inom byggbranschen.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3