75655-2020 - ResultatSverige-Kristinehamn: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT- drift infrastruktur som tjänst
Referensnummer: KS 2019:89-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kristinehamn kommun avser att upphandla serverdrift med tillhörande tjänster.
Kommun inbjuder intresserade anbudsgivare/leverantörer att ansöka om att få deltaga i upphandling avseende IT-drift infrastruktur som tjänst.
Upphandlingen genomför som förhandlat förfarande.
Omfattning
Kristinehamns kommun inbjuder härmed till anbudsgivare att ansöka om deltagande för IT- drift infrastruktur som tjänst med tillhörande funktioner.
Denna ansökningsinbjudan avser upphandling av Infrastruktur som tjänst. Upphandlingen genomförs i ett s. k förhandlat förfarande.
Anbudsansökare går noggrant igenom och observerar de beskrivningar som anges i detta underlag. Syftet är att ge en övergripande bild av vår upphandling och dess särskilda förutsättningar.
Informationen i detta avser att vägleda leverantörer om denna upphandling är intressant att deltaga i.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72317000 Datalagring, 72320000 Databastjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunens Digitaliseringsavdelningen levererar idag tjänster för den grundläggande infrastrukturen som stödjer verksamhetsapplikationer och användarnära tjänster. Merparten produceras internt av egen personal, men vissa delar köps in som komponenter eller hela tjänster.