75662-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Projektledare
Referensnummer: 2021/00083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköpscentralen i Mora kommun inbjuder till anbudsgivning gällande ramavtal avseende tekniska konsulter som projektledare för förekommande projekt enligt tre delområden.
Med projektledning avses deltagare i olika team från tidiga skeden, program och projektering, genomförande i olika typer av entreprenad- och ersättningsformer fram till initiering av drift och förvaltning. Viktiga delar i arbetet är kalkyl, planering, uppföljning, kvalitet, miljö, arbetsmiljö, myndighetskontakter, kontrollansvarig enligt PBL, riskanalyser, dokumentation, upphandlingar av konsulter och entreprenörer etc.
Projektledaren ska anpassa arbetsformerna efter projektets förutsättningar.
Delområde 1 Projektledning Bygg
Delområde 2 Projektledning Väg och anläggning
Delområde 3 Projektledning Kontrollansvarig enligt PBL
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3