756673-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Hyresvärd häkte Gävle
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyresvärd häkte Gävle
BeskrivningKriminalvården avser att uppföra ett nytt häkte inklusive lokaler för Kriminalvårdens Nationella Transportenhet (NTE) i del av Kungsbäck 2:10 i Gävle kommun. Fastigheten är belägen ca 5 km väster om Gävle centrum och E4. Häktet ska uppföras på en nybildad fastighet. Kriminalvården efterfrågar en hyresvärd som ska förvärva fastigheten och vara en långsiktig samarbetspartner.
Intern identifierare2024-25555
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerella krav