See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS IT-Konsulter
Beskrivning: Värmdö kommunen har beslutat att frångå en traditionell modell att upphandla IT- konsulter via ett sk Konsultmäklaravtal Detta till förmån för ett Dynamiskt inköpssystem "DIS" Värmdö Kommun avser med initieringen av denna DIS att skapa ett transparant förhållningssätt kring anskaffandet av resurser i form av IT konsulter. DIS-systemet är i sin konstruktion menat att skapa förutsättningar för en sund konkurrenssituation där en balans mellan kompetens och pris möjliggörs. Behoven spänner över en mängd kompetensområden vilka kommer beskrivas i "Upphandlingsdokument DIS" Efter kvalificering av leverantörer till detta DIS system kommer vi att annonsera uppdrag där en eller flera kompetenser kommer att upphandlas utifrån identifierade behov och uppdrag. Vi ser fram emot er anmälan och ett framtida gott samarbete. Förtydligande kring dateringar : Under perioden 2023-06-30 till och med 2023-07-31 så kommer inga frågor att besvaras.Handläggningstiden av inkomna ansökningar är också förlängd och gäller till och med 2023-08-31.Som beskrivs i underlaget kommer leverantörer kunna anmäla sig löpande efter även efter det att den initiala anmälningstiden passerats.De första anbudsförfrågningar i det dynamiska inköpssystemet beräknas skickas ut först efter 2023-09-01.Bilagor som bifogats kommer att användas och tillämpas utifrån uppdragens karaktär och komplexitet men har bifogats för er kännedom. I kommande uppdragsbeskrivningar kommer vi definiera vilka bilagor som skall tillämpas i det specifika uppdraget) Upphandlingsenheten Värmdö Kommun
Föregående meddelande: 2671-2023
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Chef och ledningsstöd IT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80392:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Strategi, Metod- och verksamhetsutveckling IT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80392:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav, Utveckling och Test
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80392:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Web och UX
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80392:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: IT Arkitektur, IT Tekniker IT support
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80392:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: ITIL / SOC
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80392:Lot:6