756769-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Maldi-ToF
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelMaldi-ToF
BeskrivningRegion Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla en masspektrometer, MALDI-TOF-instrument, för artidentifiering och typning av bakterier och svampar. All nödvändig kringutrustning som t ex datorer, operativsystem, skrivare, separat streckkodsläsare, laddningsstation SKA ingå. Offererade instrument SKA vara dimensionerade för laboratoriets analysvolym som beräknats till ca 35.000 prover/år. Vad gäller reagens SKA dessa uppfylla de medicinska krav som formulerats vid laboratoriets verifiering.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94721:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning