75689-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse konstruktioner – Väderskydd med invändig lyftanordning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelVäderskydd med invändig lyftanordning
BeskrivningVäderskydd för helt väderskyddad lansering och montering av KL-trästomme och stomkompletteringar. Lösning ska ge möjlighet till in-/uttransport via portar i hallens sidor och material lossas med travers direkt inne i hallen. Materialupplag och arbetsstationer finns inne i hallen. Väderskydd ska utformas så plats för arbetsställning och transporter/ lansering av material finns. Väderskydd ska förses med belysning. Väderskydd ska vara monterat från start resning stomme tills byggnadsdel, för resp etapp, har försetts med tätt tak samt fasadställning med utvändigt väderskydd. Fasadställning med utvändigt väderskydd utförs av generalentreprenör.
Intern identifierare25/4
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 44212320 Diverse konstruktioner
Ytterligare klassificering (cpv): 44212310 Byggnadsställning, 45262100 Arbete på byggnadsställning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000