756994-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Möbler för hemmet – Inventarier till kommande vård- och omsorgsboende på Teg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInventarier till kommande vård- och omsorgsboende på Teg
BeskrivningDen här upphandlingen omfattar inventarier och utrustning till Umeå kommuns kommande vård- och omsorgsboende inom Äldreomsorgsförvaltningen med tillträde maj 2024. En verksamhet om 12 boendeenheter, tre enheter per våningsplan, totalt 120 lägenheter placerade inom Verkstadsgatan på Teg. Inom fastigheten möbleras förutom boendeenheter, även aktivitetsutrymme, vinterträdgård, entrémiljö samt anhörigrum. Fokus finns på att möta upp mot dagens vårdverksamhet med utmaningar kring vårdhygien, resurser i omhändertagande av inventarier samt långsiktigt hållbara materialval och produkter i samklang med råd och rön gällande färgsättning och upplevelse av bomiljöer för personer med demensdiagnoser.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39140000 Möbler för hemmet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSittmöbler
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87904:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelBord och förvaring
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87904:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelÖvrigt
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87904:Lot:3