757161-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Sulor – Skosulor och skosnören soldatmateriel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skosulor och skosnören soldatmateriel
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av att anskaffa materiel för att vidmakthålla en hög stridsförmåga och utföra sitt samhällsuppdrag i krig, kris och fred. Därav finns behovet att anskaffa skosulor och skosnören till den personal och de värnpliktiga som får utrustning tilldelad till sig. Syftet och målet med denna upphandling är att tillgodose myndighetens löpande försörjningsbehov med hållbara och kvalitativa produkter. De skosulor och skosnören som omfattas av upphandlingen behöver i de flesta fall anpassas, tillverkas och packas på beställning enligt Försvarsmaktens tekniska specifikationer och packinstruktioner. Försvarsmakten har behov av successiva leveranser i volymer som anpassas utifrån Försvarsmaktens och leverantörens kapacitet. Försvarsmaktens målbild är att teckna kontrakt med en leverantör som har kapacitet att genomföra snabba, successiva och agila leveranser utifrån Försvarsmaktens kapacitet att ta emot och lagerhålla varor.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18842000 Sulor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Skosulor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103206:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18815100 Kängor, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 39541130 Snöre
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ordinarie kontraktstid: 4 år, option att förlänga i 12 månader i taget, max totalt 3 år. Total längd på avtalet max 7 år.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Skosnören
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103206:Lot:2