757248-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader – Tekniska konsulter - VVS, Styr och Regler och övervakning - projektering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - VVS, Styr och Regler och övervakning - projektering
Beskrivning: Eslövs kommun upphandlar ramavtal avseende tekniska konsulttjänster inom VVS, styr, regler och övervakning – projektering. Uppdragen kan vara av varierande omfattning och komplexitet och kan bland annat omfatta utredningar, förstudier, projektering, framtagande av förfrågningsunderlag och bygghandlingar, kalkyler, energiberäkningar, kvalitetskontroll samt stöd under produktion och framtagande av relationshandlingar. Uppdragen kan avse ny-, om- och tillbyggnad samt underhållsåtgärder i Eslövs kommuns fastigheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137405:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation