757410-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konsult Område 3, Projektledning, projekteringsledning, byggledning, besiktning och kontrollansvarig inom område byggnad.
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsult Område 3, Projektledning, projekteringsledning, byggledning, besiktning och kontrollansvarig inom område byggnad.
Beskrivning: Beställarna avser att genom denna förfrågan upphandla ramavtal med 3-6 stycken konsulter för senare avrop av tekniska konsulttjänster inom projektledning, projekteringsledning, byggledning, kontrollansvarig och entreprenadbesiktningar inom område byggnad. I detta område kan bygg- och rotprojekt inklusive alla dess olika områden och funktioner ingå fram till fastighetsgräns.
Intern identifierare: VMKF-U 2025.77
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000