2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem avseende filmisk produktion
Beskrivning: Syftet med det dynamiska inköpssystemet är att kunna berätta om Skellefteå kommuns verksamhet genom filmisk produktion. Uppdraget innefattar filmisk produktion med syfte att skapa kortare filmer (2–5 minuter) som visuellt och berättarmässigt engagerar målgruppen. Filmerna ska förmedla ett tydligt budskap om en verksamhet eller ett projekt, i linje med kundens grafiska profil. Produktionen ska hålla hög teknisk och estetisk kvalitet, där bildkomposition, ljussättning, ljud och efterbearbetning samverkar för att skapa en professionell helhet. Filmerna ska vara verklighetsförankrade men kan/ska berättas med hjälp av skådespelare, rekonstruktioner eller berättarröst, beroende på innehåll och syfte.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120432:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 92111000 Film- och videoproduktion, 92111300 Produktion av underhållningsfilm och -videor