See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Serviceavtal för växeltelefoni Härnösands kommun och Länsstyrelsen Västernorrland
Beskrivning: Beskrivning av behov Upphandlingen avser service och support avseende befintlig telefonimiljö, upprätthålla funktion av telefonisystemet i enlighet med angivet SLA samt möjlighet till inköp av ny hård- och mjukvara, eventuell utbildning och andra tilläggsbeställningar som exempelvis konfiguration av systemet. Länsstyrelsen och Härnösands kommun har även i dag ett gemensamt avtal för efterfrågade produkter och tjänster. Länsstyrelsen Västernorrland och Härnösands kommun har gemensamt ägande och ansvar för en växel. Även Härnösands Energi & Miljö AB, AB Härnösandshus, Technichus AB samt Överklagandemyndigheten för studiestöd är anslutna till samma växel. Mvh Johan Bölenius, ansvarig Upphandlare.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87491:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 64214200 Telefonväxeltjänster, 64215000 IP-telefoni