75774-2020 - ResultatSverige-Lund: Inspektion av ventilationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OVK-Besiktningar
Referensnummer: SN 2019/0384
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende tekniska konsulter för genomförande av OVK-besiktningar i enlighet med de krav som ställs i BFS 2011:16, OVK 1 och BFS 2017:10, OVK 3 med eventuella följdändringar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71356100 Tekniska kontroller, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUC.1 OMFATTNING
Ramavtalet omfattar funktionskontroll av ventilationssystem enligt de krav som ställs i BFS 2011:16, OVK 1 och BFS 2017:10, OVK 3 med eventuella följdändringar.
Återkommande besiktningar ska genomföras för samtliga ventilationssystem i handling 4.2 Objektslista. Dessutom kan löpande avrop komma att göras under avtalsperioden, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras vid avrop. Löpande avrop kan exempelvis vara att genomföra en första besiktning när ett nytt ventilationssystem tas i bruk.
Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Takvolym för ramavtalet: 7 MSEK. Med takvolym avses den brytpunkt där Beställaren har rätt att med omedelbar verkan säga upp ramavtalet om avropsvolymen uppnår angiven takvolym innan ramavtalstiden löpt ut. Takvolymen gäller för hela ramavtalstiden och ska ej ses som en uppskattad eller garanterad volym.
Omfattning i detalj framgår av under AUC.11 listade handlingar.