2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny cykelbana och platsbildning vid Hornstull
Beskrivning: Entreprenaden omfattar övergripande arbeten efter Långholmsgatans västra sida mellan Folkskolegatan och Hornsgatan av anläggandet ny enkel- och dubbelriktad cykelväg, skelettjordsarbeten med nyplantering, flytt-/om- samt nyförläggning av ledningar, ny gångväg med möblering samt anläggnings kompletteringar, ny bussfil med inkluderande hållplats. Nya refuger efter Långholmsgatans och Hornsgatan samt en ny platsbildning på Hornsgatan väster om Långholmsgatan. Trafiken med ca 28 000 fordon per dygn varav mer än 1000 bussar är entreprenadens utmaning, bra fungerande TA-Skedesplanering, samordning är avgörande för ett väl genomförd entreprenad.
Intern identifierare: T2025-01091
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45262210 Grundläggning, 77211400 Trädfällning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ny cykelbana och platsbildning vid Hornstull