Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
5-axis portal milling system
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE Research Institutes of Sweden AB (“RISE”) is procuring for SSPA the Maritime Department a 5-axis portal milling system that primarily will be used för milling materials like PVC foam Divinycell H50-H200, Polyurethane block materials like SikaBlock M450-M1050, wood and aluminum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen