75800-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – It-konsuttjänster inom vård- och omsorg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIt-konsuttjänster inom vård- och omsorg
BeskrivningSKR har behov av konsultkompetens för att bemanna projekt och löpande verksamhet inom systemutveckling, IT-förvaltning samt informatik i syfte att komplettera tjänsteleveranser i nära samarbete med SKR:s egna resurser. Syftet är att teckna ramavtal med en kompetent och pålitlig leverantör som har god kunskap och erfarenhet av systemutveckling och IT-förvaltning med inriktning på datahantering samt informatik inom hälso- och sjukvård- och omsorg. I första hand efterfrågas resurs-/bemanningskonsulter men även uppdragskonsulter kan bli aktuella. I huvudsak kommer konsultinsatser att dels basera sig på breda/allmänna projektbaserade uppdrag för olika produkter inom verksamhetsområdet, dels specialiserade roller inom vissa områden
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91039:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativen1) Förlängningsoption, upp till 2 år avtalstid, efter grundläggande avtalstid (2 år). 2) Option för övriga kompetenser. SKR kan komma att avropa (resurs- eller uppdrags-) konsulter inom andra kompetensområden inom ramarna för upphandlingens avtalsområde. Denna option utgör en icke-exklusiv möjlighet, inte en skyldighet, att förhandla om sådant avrop från anbudsgivaren.