2. Förfarande
Förfarande
Titel: Cyklar, service, reparation, reservdelar och tillbehör
Beskrivning: Försvarsmakten har behov att upphandla för flertalet typer av cyklar för användning över hela landet. Försvarsmakten har för nuvarande en varierad cykelpark, bland dessa cykeltyper ingår soldatcyklar, citybikes, damcyklar, herrcyklar, el- cyklar, trehjuliga cyklar, trehjuliga el-cyklar, lastcyklar och el- lastcykel som används inom verksamheten. Särskilt vikt läggs vid soldatcyklar för dam och herr modell vilket kommer att utgöra en central del av Försvarsmaktens cykelpark. Soldatcykelns robusta design och pålitlighet gör de oumbärliga för att möta kraven på mångsidig användning inom Försvarsmakten. Genom att integrera soldatcyklarna kommer Försvarsmakten kunna effektivt utföra sina uppgifter i olika arbetsmiljöer och terränger. Utöver inköp av cyklar så ska leverantören kunna erbjuda service, reparation, tillbehör, reservdelar och reservdelsatser för att upprätthålla cyklarnas funktionalitet och förlänga deras livscykler. Kvaliteten på samtliga cyklar är av stor betydelse för att klara av olika miljöer och användningsområden, vilket kräver att de tillverkas med högkvalitativa material och har långa livscykler.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34430000 Cyklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99890:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18444112 Cykelhjälmar, 34913510 Cykellås