75810-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsvårdstjänster
Referensnummer: UPP-2021/064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla ramavtal för skogsvårdstjänster. Tjänsterna omfattar arbeten med mini, små och mellanstora skogsmaskiner (så kallade skotare och skördare) inkluderat förare, motormanuellt arbete med motorsåg och röjsåg samt diverse tillhörande manuellt arbete. Tjänsterna utförs främst i Huddinge kommuns naturområden och naturreservat.
Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden. Anbudsområdena kommer att utvärderas och antas var för sig.
Anbudsområde A. – Mini maskiner (skördare och skotare)
Anbudsområde B. – Små maskiner (skördare och skotare)
Anbudsområde C. – Mellanstora maskiner (skördare och skotare)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211200 Forsling av virke i skogen, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde A. – Mini maskiner (skördare och skotare):
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 1 500 000 SEK exkl. moms, dock max 3 000 000 000 SEK exkl. moms.
Anbudsområde B. – Små maskiner (skördare och skotare):
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 2 000 000 SEK exkl. moms, dock max 4 000 000 000 SEK exkl. moms.
Anbudsområde C. – Mellanstora maskiner (skördare och skotare):
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 3 500 000 SEK exkl. moms, dock max 7 000 000 000 SEK exkl. moms.