758462-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Personalförmedling – Konsultförmedlare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultförmedlare
BeskrivningMarks kommun har ett behov av att upphandla en konsultförmedlare som kan förmedla verksamhetsnära konsulttjänster där konsultförmedlaren ansvarar för processen gällande urvalet av lämpliga konsulter.
Intern identifierare24/150
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelObligatoriska krav
BeskrivningKommunen har identifierat ett behov av att upphandla en konsultförmedlare vars uppdrag omfattar förmedling av konsulter inom olika områden, för både långa och korta uppdrag och där konsultförmedlaren ansvarar för hela processen avseende urvalet av lämpliga konsulter samt ansvarar för avtal och övrig administration. Syftet med upphandlingen är att ge kommun möjlighet att, genom en oberoende konsultförmedlare, anlita utomstående kompetens för utredningar, analyser, utvärderingar och processutveckling, projektledning samt managementfrågor, ledningsstöd och förändringsarbete inom olika verksamhetsområden. Detta avtal ska ses som ett komplement till kommunens redan befintliga, och kommande avtal, inom verksamhetsområden med specifika kompetensbehov.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelUtvärderingskriterium