75854-2023 - ResultatSverige-Karlskrona: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst storkök inklusive varukyla
Referensnummer: KS 2022/6864 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal gällande timpriser för konsultområde Storkök inklusive Varukyla. Under
avtalsperioden kan även kommer budgetpris komma att tillämpas.
Underentreprenör kan handlägga varukyla.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande roller/arbetsuppgifter kan komma ifråga;
1/ Genomföra projekt/utredningar och systemlösningar inom aktuellt område från start till slut
2/ Redovisa kalkyler för livscykelkostnader och drift- och underhållskostnader
3/ Att vara expert och diskussionspart i vårt arbete