Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster - Ventilationsarbeten
Referensnummer: KS 2023-00281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande ventilationsarbeten i form av service, underhåll och reparationer i beställarnas fastighetsbestånd. Ventilationen består bland annat av centralaggregat med FTX, lägenhetsvisa FTX-aggregat, lägenheter med självdrag och resterande utgörs av mekanisk frånluft.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42512000 Installationer för luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ramavtal gällande ventilationsarbeten i form av service, underhåll och reparationer i beställarnas fastighetsbestånd. Ventilationen består bland annat av centralaggregat med FTX, lägenhetsvisa FTX-aggregat, lägenheter med självdrag och resterande utgörs av mekanisk frånluft.