75867-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeâ: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masspektrometri-system (LC-ICPMS)
Referensnummer: FS 2.1.2-40-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Er att lämna anbud gällande upphandling av ett system i enlighet med bifogade upphandlingsdokument.
Upphandlingen avser ett komplett vätskekromatografi - induktivt kopplad plasma masspektrometri system (LC-ICPMS), där ICPMS-systemet skall vara baserad på trippelkvadrupol-teknologi.
Frågor relaterat till upphandlingsprocessen ska ställas och besvaras via detta system, e-Avrop.com.
Hälsningar,
Upphandling & Inköp.
Umeå universitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38433100 Masspektrometer, 38432200 Kromatografer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen