758735-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare inom oceanografi och meteorologi
Referensnummer: 2023/2326/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI söker en (1) konsult med kompetens i systemutveckling och med erfarenhet av internationellt samarbete.Konsulten ska ha erfarenhet inom systemutveckling och vara väl insatt i datainsamling av stora griddade
datamängder i internationella projekt. Konsulten ska ha god kompetens i gränslandet mellan systemutveckling och modellutveckling och ha förståelse för dessa båda världar.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72210000 Programmering av programpaket, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72246000 Konsulttjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen