Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: ja
Officiellt namn: Tanums kommun Land: Sverige
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Kalk samt transport och spridning för Strömstads, Tanums, Munkedals, Uddevalla och Stenungsunds kommuner 2016-17.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tanumshede.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Entreprenaden skall utföras i enlighet med bifogade kalkspridningsplaner och omfattar kalk, transport och spridning av redovisade kalkmängder. Den totala kalkmängden skall för 2016 vara 2 844 ton beräknat på ett CaO-värde motsvarande 50 procent och skall spridas enligt bifogade kalkspridningsplaner samt detaljplaner som senare utdelas till entreprenören av respektive kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
Officiellt namn: Förvaltningsrätten i Göteborg Postadress: se ovan Ort: Se ovan Postnummer: SE-400 15 Land: Sverige E-post:forvaltningsrattenigoteborg@domstol.se Telefon: +46 317327000 Internetadress: http://se ovan