758866-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Upphandling av genomförendestudie för spår i allén
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av genomförendestudie för spår i allén
BeskrivningUpphandlingen syftar till att teckna kontrakt om tekniska konsulttjänster för framtagande av genomförandestudie för en ny spårvägslänk, Allélänken, i Parkgatan mellan Hagakyrkan och Gamla Ullevi. Genomförandestudien omfattar även Nya Allen samt mindre området på angränsande gator som behöver ändras för att möjliggöra Allélänken.
Intern identifierareEXF-2025-01277
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000