75905-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd för leverans Hela Värmland 2023
Referensnummer: RS/230263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
·     Färskt bröd inklusive leverans
Uppskattat värde är 500 000 kr per år.
Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Takbelopp i ramavtalet är 3 000 000 SEK exkl. moms. Om, och i så fall när, regionen har gjort avrop motsvarande takbeloppet upphör ramavtalet att gälla.
Regionen meddelar leverantörens kontaktperson när takbeloppet är uppnått, eller på väg att uppnås, så snart regionen noterat detta.
Om leverantören noterar att takbeloppet är på väg att uppnås ska denne informera regionen om detta.
Leveranstider och leveransadresser framgår i Mall för upphandlingskontrakt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel, 15811000 Brödprodukter, 15811400 Tekakor ("crumpets"), 15811200 Småfranskor, 15811100 Bröd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
·     Färskt bröd inklusive leverans