759294-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster – DIS - projekterande konsult Vent, VS, Styr - till Hus R, Lund
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS - projekterande konsult Vent, VS, Styr - till Hus R, Lund
BeskrivningAkademiska Hus söker handläggande konsulter med god erfarenhet av vent-, VS- samt styr- och övervakningsprojektering, med tyngdpunkt inom ombyggnation av äldre byggnader och även energieffektivisering. Uppdraget omfattar inledningsvis projektering och upprättande av programhandling. Uppdraget beräknas starta under senare delen av HT 2024. I uppdraget ingår option på att Konsulten ska utföra Projektering systemhandling Projektering bygghandling och upprättande av relationshandling
Intern identifierare24/179
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelDIS