Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MM332 Landskrona citadell med Gråen, Tycho Braheminnena på Ven M333 samt M334.Slotts-/husarkitekt som generalkonsult (GK).
Referensnummer: Dnr 224-370/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningsstöd i kulturhistoriska miljöer.
I generalkonsultens uppdrag ingår att svara för en kompetent helhetsbedömning samt ansvara för att det egna och konsultgruppens arbete uppfyller SFV:s krav på tid, kostnad och kvalitet.
Arkitekten ska i rollen som GK leda och samordna konsultgruppen.
Fastighetsförvaltaren och arkitekten ska i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaringen och vårdprogram syftar till.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen