759399-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Järnvägsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontaktledningstråd och bärlina
Referensnummer: EXF-2023-02403
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, exploateringsförvaltningen avser att köpa kontaktledningstråd och bärlina till byggnationen av 2,8 km ny spårväg genom Frihamnen och Lindholmen i Göteborg. Kontaktledningstråden och bärlinan köps in av exploateringsförvaltningen och tillhandahålls entreprenören under byggnationen. Entreprenaden har påbörjats under 2023 och ska färdigställas under slutet av 2025.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34946000 Byggmaterial och tillbehör för järnvägsspår, 44316500 Smide
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen