75962-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lilla Edet: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: 22/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett heltäckande fastighetssystem, väl etablerat i fastighetsbranschen och med fokus på uthyrning av allmännyttiga bostadslägenheter samt lokaler.
Systemet ska tillhandahållas som en molntjänst med regelbundna uppdateringar. Systemet ska vara konfigurerbart och därmed inte kräva kundanpassningar för vanligen förekommande behov.
Upphandlingen genomförs i två steg där alla kan ansöka om att få delta, men endast Anbudssökande som bjuds in får lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48810000 Informationssystem, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen