759645-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Förbrukningsmaterial till Kontinuerlig njurersättningsterapi CRRT SLL435
Referensnummer: 23/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar samtlig relevant förbrukningsmaterial till kontinuerlig njurersättningsterapi, CRRT. Systemet använder förbrukningsvaror såsom slangset, filter och vätskelösningar. Upphandlingen omfattar även förbrukningsmaterial till plasmaferes, TPE, som används för kritiskt sjuka patienter i behov av plasmabyte.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33181000 Dialysapparater, 33181100 Apparatur för hemodialys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen