759660-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster avseende fast egendom – Tekniska konsulter - Fastighetsvärdering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulter - Fastighetsvärdering
BeskrivningUpphandlingen omfattar värdering av olika typer av fastigheter i olika situationer samt ta fram underlag för bedömningar av fastighetsvärden inför köp- och försäljningsprocesser. Uppdragen kan avse samtliga kategorier av fastigheter och nyttjanderätter såsom råmark, byggrätter, exploateringsobjekt, småhus, hyresfastigheter, industrifastigheter, jordbruksfastigheter samt arrenden. Uppdragen kan även gälla marknadsanalyser, analyser av hyres- och arrendenivåer eller fastighetspriser.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106274:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 75123000 Fastighetsförvaltning