See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Brandskydd 2025
Beskrivning: Halmstads kommun samt de kommunala bolag som anges som avropsberättigade parter i upphandlingsdokumenten ansvarar för att deras lokaler och verksamheter uppfyller gällande krav avseende brandskydd och att förebyggande åtgärder vidtas för att minimera risken för brand samt begränsa konsekvenserna vid en eventuell brand. För att säkerställa ett ändamålsenligt, driftsäkert och lagenligt brandskydd finns behov av ett ramavtal avseende leverans, service och underhåll av brandsläckare, köksläcksutrustning, rökluckor samt årlig service av dessa. Köksläcksutrustning avser fast släckanläggning för storkök (idag Ansulex). Denna upphandling syftar till att tillgodose Kundens behov under avtalsperioden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35111300 Brandsläckare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell och obligatorisk del
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121117:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Brandsläckare med tillbehör och service
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121117:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Service Köksläckutrustning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121117:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Service Rökluckor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121117:Lot:4