760040-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fototjänster – Fotograferingstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFotograferingstjänster
BeskrivningDenna upphandling avser fotograferingstjänster, främst stillbildsfotografering men vid enstaka tillfällen även rörliga bilder i kortare sekvenser. RDF använder bilder både i sin interna och externa kommunikation. Riksdagens verksamhet, viktiga evenemang och händelser fotograferas när dessa bedöms ha ett allmänintresse och då det finns behov av dokumentation. Bilderna publiceras på riksdagen.se, intranätet, i sociala medier, i digitala annonser, trycksaker, böcker, studiemateriel, utställningar m.m.
Intern identifierare141-2024/25
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79961000 Fototjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFotograferingstjänster