760041-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital teknik för inkontinensutredningar inom SoL
Referensnummer: VON/2023:264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen efterfrågar tekniskt stöd som underlättar inkontinensutredningar. Det ska vara en användarvänlig lösning som under minst 2 dygn registrerar en individs urinläckage. Informationen ska kunna omvandlas till rapporter med relevanta individuella data, som ger fördjupad kunskap om individuella läckagemönster och urinmängder. Tekniken ska vara en möjliggörare för bra inkontinensutredningar, som ett alternativ till vågen och fysiska mätningar av urinmängd för inkontinensskydd. Målet är att anpassa kontinensvården baserat på ny kunskap om individuella läckagemönster. Individanpassade produktval och rätt tider för toalettbesök och byten bidrar till färre läckage.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknad volym uppskattas till följande omfattning under avtalsperioden.
Beräknad volym för succesiva avrop av kommunen:
Antal inkontinensutredningar inkl skydd - Kommunen beräknar att om samtliga avrop beställs under avtalstiden innebär det totalt 300 utredningar.
Licenser (loggers) för tillgång till användarsystemet - Kommunen beräknar att om samtliga avrop beställs under avtalstiden innebär det totalt 7 loggers.
Kvantitetsuppgifterna är inte bindande.