760179-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AB183000, AB183018, AB183021 Skepps- och Kastellholmen, övriga byggnader. Amiralitetshuset och Sjökarteverket. Uppdrag som Slotts-/ och husarkitekt (GK)
Referensnummer: Dnr 224-320/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag som Slotts-/husarkitekt (GK).
Fastighetsförvaltning och arkitekt skall i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaring, skyddsföreskrifter och vårdprogram syftar till.
Arkitekten skall i egenskap av generalkonsult föreslå, leda och samordna en konsultgrupp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökningsinbjudan (steg 1)
Till de 5-7 företag som uppfyller ställda krav på kompetens och erfarenhet inom området som upphandlingen avser skickas Anbudsförfrågan (steg 2)
Övriga får meddelande att de inte valts ut för anbudsräkning.